• http://www.elektronikkitapci.com/index.php
 • gelişim
 • Elektronik kitapci
 • 6
 • 9
 • 12
 • 5
 • 1
 • 2

FATİH Projesi ihaleleri başladı: İlk aşamanın galipleri VESTEL ile Servus Haberler    
  

FATİH Projesi ihaleleri başladı:

İlk aşamanın galipleri VESTEL ile Servus

İlk ve Ortaöğretimde okuyan 15 milyon çocuğa tablet dağıtılmasını içeren FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi ihale sürecinin ilk aşamasının birinci fazını kazanan isimler VESTEL ile Servus oldu.

Akıllı tahta, yazıcı, tarayıcı ve doküman kamera ihalelerinden oluşan ve en düşük fiyatı veren firmanın ihalenin galibi olacağı bu ilk etapta; akıllı tahta ihalesini kazanan 339 milyon 595 bin TL´lik teklifiyle VESTEL olurken; yazıcı, tarayıcı ve doküman kamera bileşenlerinin tedariği ise 11 milyon 114 bin TL´lik teklifiyle Servus firmasına gitti.

Kamu İhale Mevzuatına göre yapılacak değerlendirmenin ardından resmiyete kavuşacak olan  ihale, VESTEL ve Servus´un gerekli belgeleri tamamlamasıyla neticelenmiş olacak. Bu aşamalarda da herhangi bir sorun yaşanmaması ve her iki firmanın da değerlendirmeden olumlu sonuç alması öngörülüyor.

FATİH Projesi ihaleleri başladı: İlk aşamanın galipleri VESTEL ile Servus fatih

Kuşkusuz asıl merak edilen ise birinci bölümün ikinci fazında galibin kim olacağı. Çünkü tabletleri üretecek olan firma bu aşamada karara bağlanacak.

Toplamda beş ana bileşenden oluşacak olan FATİH projesinin aşamaları şöyle sıralanıyor:

 1. Donanım ve Yazılım Altyapısının Sağlanması
 2. Eğitsel e-İçeriğin Sağlanması ve Yönetilmesi
 3. Öğretim Programlarında Etkin BT Kullanımı
 4. Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitimi
 5. Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir BT Kullanımının sağlanması

Halihazırda ihale edilmekte olan 1. aşama dahilinde; okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızdaki bütün dersliklerine (yani toplamda 620.000 derslik) birer adet dizüstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı sağlanacakken, her okulda en az bir adet çok amaçlı fotokopi makinesi, akıllı tahta, doküman kamera ve mikroskop kameranın bulunduğu akıllı bir sınıf oluşturulacak. Yine bu etap içerisinde, her ilde toplam 110 merkezde uzaktan hizmetiçi eğitim merkezleri kurulacak.

   İlk ve ortaöğretimde okuyan 15 milyon öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmasını içeren ´Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi´nin geçtiğimiz hafta yapılan ilk faz ihalesinde en iyi teklifler Vestel ve Servus şirketlerinden geldi. 3 yıl içerisinde, 3 faz halinde ihale edilecek projenin, diğer iki faz ihalesine, 2012 yılının ilk çeyreğinde çıkılacak.

    15 milyon öğrencinin yanı sıra ekonomik büyüklüğü ile teknoloji şirketlerini de yakından ilgilendiren FATİH Projesi´nin ihalesi yapıldı. "Etkileşimli Tahta" ihalesinde en düşük teklifi Vestel verdi. 4 firmanın teklif verdiği ihalede en düşük teklif 339 milyon 595 TL ile Vestel´in oldu. Yazıcı, tarayıcı ve doküman kamera sistemleri ile ilgili ihaleye en düşük teklif ise Servus´tan geldi. Servus´un teklifi 11 milyon 114 bin TL oldu. İhale, KİK mevzuatına göre değerlendirmelerin ardından netleşecek. Bu ihale kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı 3 bin 657 adet orta öğretim okuluna, her okula bir adet olmak üzere 3 bin 657 adet çok fonksiyonlu yazıcı, döküman kamera ve her sınıfta bir adet olmak üzere 84 bin 921 adet etkileşimli tahta satın alınacak.

6 milyar TL´lik maliyet

İhale, ilk etapta liselere ilişkin projeyi kapsıyor. Projenin ikinci fazında ortaöğretim kurumları, üçüncü fazında ise okul öncesi kurumlar için ihaleye çıkılacak. Diğer iki faz ihalesiyle ilgili şartname çalışmaları devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, ikinci faz ihalesine 2012´nin ilk çeyreğinde çıkılacağını söyledi.

BİRİNCİ FAZA TEKLİFTE BULUNAN FİRMALAR:

1-Ericsson

2-Bet

3-TR Kurumsal

4-Koyuncu Elektronik

5-Yönsis Bilgisayar

6-Semih Ofset

7-Destek Bilgisayar ve İletişim

8-Teknoser 9-Servus

AKILLI TAHTA İÇİN TEKLİFTE BULUNANLAR:

1-Haier-Atmaca Elektronik İŞ Ortaklığı

2-Arçelik

3-VestelAkıllı Ajans Eğitim
Huzur Mah. Cevizlidere Cad. No: 101/7 Çankaya/ANKARA
Telefon : 444 31 25
Faks : +90 312 475 35 38
E-Posta egitimdefatihprojesi@hotmail.com
Tüm hakları saklıdır © 2017